Ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 τον Πανιώνιο στο «Γ.Καραϊσκάκης» σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Και τα δύο τέρμα των γηπεδούχων σημειώθηκαν από τον Μήτρογλου (36′, 91′). Αυτό ήταν και το τελευταίο ματς του Ερίκ Αμπιντάλ στην σπουδαία καριέρα του, καθώς την Παρασκευή θα ανακοινώσει την αποχώρησή του από την ενεργό δράση.

Ο Ολυμπιακός για ακόμα ένα παιχνίδι προβλημάτισε με την απόδοση του αφού και πάλι κινδύνευσε στην άμυνα από τις αντεπιθέσεις του αντιπάλου ενώ στην επίθεση δυσκολεύτηκε στην δημιουργία φάσεων. Η άμυνα του Πανιώνιου ήταν πολύ καλά στημένη αναγκάζοντας τους «ερυθρόλευκους» να απειλούν κυρίως με σέντρες.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο λεπτό του αγώνα ενώ ο Πανιώνιος παραμόνευε για να χτυπήσει την αντεπίθεση. Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους πρωταθλητές Ελλάδας ήρθε στο 23΄με τον Μήτρογλου να στρώνει την μπάλα στον Μποτία μέσα στην μικρή περιοχή του Πανιώνιο αλλά η μπάλα κόντρασε στον Τασουλή και στην συνέχεια μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

Στο 24΄ είχαμε ακόμα μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μήτρογλου είχε πάρει θέση στο δεύτερο δοκάρι αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Στο 36΄ όμως ο Μήτρογλου έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του όταν ο Σιόβας πήρε την πρώτη κεφαλιά μετά τα κόρνερ του Ντομίνγκες και ο έλληνας διεθνής επιθετικός με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην επανάληψη με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί την μπάλα αλλά χωρίς να μπορέσει να απειλήσει ιδιαίτερα τον Πανιώνιο. Στο 69΄ ο Μήτρογλου έχασε την ευκαιρία να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του αλλά δεν κατάφερε να κάνει την προβολή μετά την κεφαλιά του Εντινγκά. Ο Πανιώνιος παραλίγο να ισοφαρίσει στο 71΄ αλλά ο Ρομπέρτο αντέδρασε σωστά στο κοντινό σουτ του Γιάννου.

Στο 83’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν ακόμα μια ευκαιρία αφού το σουτ Μασούρα «έγλυψε» το αριστερό δοκάρι του Ρομπέρτο. Στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+1΄) ο Ντοσεβί βρήκε τον Μήτρογλου μέσα στην περιοχή του Πανιώνιου και ο τελευταίος με ωραία κίνηση άδειασε τον αμυντικό και με πλάσε «σφράγισε» την νίκη της ομάδας του.

Αύτη ήταν η τελευταία που αγωνίστηκε ο Αμπιντάλ αφού ο Γάλλος αμυντικός έχει αποφασίσει να «κρεμάσει» τα παπούτσια του, όπως επιβέβαιωσε και ο Μίτσελ μετά την λήξη του αγώνα.

Διαιτητής: Απτόσογλου (Αθηνών)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Μποτία (28΄ λ.τρ. Σιόβας), Αμπιντάλ, Ελαμπντελαουΐ, Μανιάτης, Εντινγκά, Κασάμι (87΄ Φορτούνης), Τσόρι, Αφελάι (62΄ Ντοσεβί), Μήτρογλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Οικονόμου, Αργυρόπουλος (62΄ Ιμπαγάσα), Μπουμάλ, Μασούρας (84΄ Σμυρλής), Σιώπης (75΄ Μπούζας), Μητρόπουλος, Πάνος, Γιάννου.

Live Blog Σούπερ Λιγκ 15η αγωνιστική (μέρος πρώτο)

Ο Παπάζογλου επανέφερε τον Ατρόμητο στον… σωστό δρόμο

Επιστροφή στις νίκες για τον Ατρόμητο που επικράτησε του Λεβαδειακού στο Περιστέρι με 1-0 σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Παπάζογλου στο 7′. Με δέκα πάικτες ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Λεβαδειακός μετά την απευθείας αποβολή του Ζίτο στο 69′.

Ο αγώνας ήταν παράσταση για ένα ρόλο στο πρώτο ημίχρονο αφού από την αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και δεν απειλήθηκαν σχεδόν καθόλου από τους Βοιωτούς που όπως και στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, την περασμένη Κυριακή, έκαναν δύο αναγκαστικές αλλαγές πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 45 λεπτά.

Ο Ατρόμητος πήρε το προβάδισμα στο 7′ με την κεφαλιά του Παπάζογλου μετά από σέντρα του Πίτου Γκαρσία. Στο 13′ λίγο έλειψε να γίνει το 2-0 αλλά το σουτ του Μπρίτο πέρασε δίπλα από την εστία του Σηφάκη. Η πρώτη αντίδραση του Λεβαδειακού ήρθε στο 21′ με την κεφαλιά του Βούκσεβιτς που εξουδετερώθηκε από τον Γκορμπούνοφ ενώ ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Μάντζιου ήταν άστοχο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να χάνουν ακόμα μια καλή ευκαιρία όταν ο Αγκουάζι έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Σηφάκης απέκρουσε με εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 69′ ο Ζίτο έχασε την μπάλα από τον Ναπολεόνι και ανέτρεψε από πίσω τον επιθετικό του Ατρόμητου, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα.

Μετά την αποβολή του Ζίτο ο Λεβαδειακός υποχώρησε ακόμα πιο πίσω ενώ ο Ατρόμητος έψαχνε το δεύτερο τέρμα του για να «κλειδώσει» την νίκη χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους.

Ο Λεβαδειακός πάντως στο τέλος του αγώνα έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Περιστέρι.

Συγκεκριμένα ο Γεωργιάδης στο 90′ έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Γκορμπούνοφ με εξαιρετική επέμβαση έστειλε τη μπάλα κόρνερ. Στις καθυστερήσεις ο Σοτέλο απέτυχε να σκοράρει από κοντά, καθώς έστειλε τη μπάλα στο δεξί δοκάρι του Ατρόμητου.

Διαιτητής: Κομίνης (Θεσπρωτία)

Κίτρινες: Κοντοές, – Γεωργιάδης

Κόκκινη: Ζίτο

Ατρόμητος (Σα Πίντο): Γκορμπούνοφ, Πίτου Γκαρσία (81΄ Δημούτσος), Κοντοές, Ταυλαρίδης, Φυτανίδης, Μπρίτο (64΄ Καραμάνος), Νάστος, Αγκουαζί, Ούμπιδες, Ναπολεόνι (75΄ Φάμπιο), Παπάζογλου.

Λεβαδειακός (Παντελίδης): Σηφάκης, Σκέμπης, Μάντζιος, Κώτσιος (41΄ Μάγκας), Γεωργιάδης, Ζίτο, Βούκσεβιτς, Τόμας, Σάντσες (75΄ Γκόμεζ), Ορτέγκα (34΄ Σοτέλο), Κονέ.

Επιστροφή στις νίκες για τη Βέροια κόντρα στη Νίκη Βόλου

Στην πέμπτη θέση της Σούπερ Λίγκ παραμένει η Βέροια, η οποία επικράτησε 2-0 εντός έδρας της ουραγού Νίκης Βόλου, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής. Ο Κάμπορα στο 38΄ και ο Καλτσάς στο 84΄ ήταν οι σκόρερ της «βασίλισσας του βορρά».

Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές φάσεις στο ξεκίνημα του ματς με τον Βεργώνη, την κεφαλιά του οποίου στο 8΄ έδιωξε προ της γραμμής ο Αναστασόπουλος, ενώ στο 17΄ ο ίδιος παίκτης σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση. Στο 23΄ ήταν η σειρά της Νίκης να απειλήσει, με το σουτ του Μουζακίτη να φεύγει ελάχιστα εκτός εστίας, ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα «έπεσε», με τον «βαρύ» αγωνιστικό χώρο να μη βοηθά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Τελικά, η Βέροια κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 38΄ με συρτό σουτ του Κάμπορα, μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Μπαργκάν από τα αριστερά, και πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Χρειάστηκε βέβαια η καίρια επέμβαση του Καντιμοίρη, ο οποίος στο 43΄ ανέκοψε τον Μουζακίτη που έφευγε μόνος του προς την αντίπαλη εστία.

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους η «βασίλισσα του βορρά» έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, με τον Μπεν να μη βρίσκει τη μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή, μετά τη σέντρα του Καλτσά. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά «καθάρισαν» τη νίκη στο 84΄ (κι αφού ένα λεπτό νωρίτερα είχαν… καρδιοχτυπήσει με την κεφαλιά του Σκουρτάι που πέρασε άουτ), όταν ο Μπεν έφυγε στην αντεπίθεση, έφτασε απέναντι από τον Δήμιζα και απλώς… σέρβιρε το γκολ στον Καλτσά, που διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Ανδρέας Παππάς (Αθηνών)

Κίτρινες: Καρασαλίδης

ΒΕΡΟΙΑ (Χοσέ Κάρλος Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Μαλόν, Βέρτζος, Ραούλ Μπράβο, Αμαραντίδης, Βεργώνης, Βάσκες (87΄ Αρτσε), Μπαργκάν (81΄ Ντουμίτρου), Καλτσάς, Μπεν, Κάμπορα (68΄ Βούκιτς)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Δήμιζας, Μαρινάκης, Τσουκάνης (65΄ Σταμπολζίεφ), Μαχλελής, Αργύρης, Ιβενς, Καρασαλίδης, Αναστασόπουλος (87΄ Γιαννιτσάνης), Μουζακίτης, Ροτζέριο, Σκουρτάι

Καλύτερος ο Παναιτωλικός κατέβαλε τον Πλατανιά

Ανώτερος σε όλους τους τομείς ο Παναιτωλικός νίκησε δίκαια τον Πλατανιά με 1-0 στο Αγρίνιο, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Το γκολ των γηπεδούχων, που έχασαν σωρεία κλασικών ευκαιριών, πέτυχε στο 24΄ ο Μπεχαράνο.

Απόλυτος κυρίαρχος στο παιχνίδι ήταν ο Παναιτωλικός από το ξεκίνημα του αγώνα και στα πρώτα 20 λεπτά έφτασε τέσσερις φορές κοντά στο γκολ, με τους Άλβες (3΄,11΄), Μαρτίνες (8΄) και Μύγα (18΄). Στο διάστημα αυτό ο Πλατανιάς, η άμυνα του οποίου άντεξε την πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι, είχε μόνο μία καλή στιγμή με το Ναζλίδη στο 17΄, όταν αστόχησε από πλεονεκτική θέση στην περιοχή.

Η ανωτερότητα της ομάδας του Μάκη Χάβου επιβραβεύθηκε στο 24΄. Ο Μπεχαράνο με συρτό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Ολιμπά κι έδωσε προβάδισμα στον Παναιτωλικό (1-0). Οι Αγρινιώτες πίεσαν ακόμη περισσότερο μετά το γκολ που πέτυχαν, έχασαν πολλές ευκαιρίες με τους Μαρτίνες (διπλή), Γοδόι, Εντζεγκέλε, ωστόσο, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να πιέζει και πάλι και να χάνει νέα καλή ευκαιρία με το Μύγα, στο 52΄. Η πρώτη φορά στο παιχνίδι που ο Πλατανιάς έκανε αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη άμυνα σημειώθηκε στο 59΄, όταν ο Ράφαελ έκανε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Τσουράκη.

Οι Κρήτες μη έχοντας άλλες επιλογές βγήκαν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά για να ισοφαρίσουν και στο 81΄ έφτασαν κοντά στο 1-1, αλλά το σουτ του Ναζλίδη βρήκε στον πεσμένο Κούσα.

Διαιτητής: Α.Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κίτρινες: Μύγας, Κέβιν – Τσουράκης, Κουλιμπαλί

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μ.Χάβος):
Ράφαελ, Κέβιν, Κούσας, Μπεχαράνο, Άλβες (66΄ Βασιλείου), Κάπελ, Καλογέρης (85΄ Μαλεζάς), Γοδόϊ, Μαρτίνες, Μύγας (61΄ Κόρμπος), Ετζενγκέλε.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γ.Χριστόπουλος):
Ολιμπά, Δημήτρης, Μενδρινός (80΄ Γιακουμάκης), Μαχαμάτ, Ναζλίδης, Μιλούνοβιτς (71΄ Φιγκέιρα), Νέπλιακ, Τσουράκης (75΄ Τσοντάκης), Ιτούα, Κουλιμπαλί, Τετέ.

Μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς ΟΦΗ και Καλλονή

Ισόπαλος 1-1 έληξε ο αγώνας του ΟΦΗ με την Καλλονή στο Ηράκλειο για την 15η ημέρα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Το σκορ άνοιξε η Καλλονή στο στο 70′ με πέναλτι του Χουάνμα σε χέρι του Τριποτσέρη, για να ισοφαρίσει ο ΟΦΗ στο 73′ με κεφαλιά του Μακρή.

Στο 81′ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Τριποτσέρης του ΟΦΗ. Χωρίς νικη παρέμεινε ο ΟΦΗ για 3ο συνεχή αγώνα και η Καλλονή για 5ο, με τους Κρητικούς να βρίσκονται σε πιο δυσχερή βαθμολογικά θέση.

Η Καλλονή μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσαμπούρη, μπλόκαρε ο Λορία, όπως και στο 8΄σε σουτ του Καλτσά από το ύψος της περιοχής. Ο ΟΦΗ, που προερχόταν από δύο ήττες με Πανιώνιο και Λεβαδειακό, αντέδρασε και στο 14′ έχασε διπλή ευκαιρία, όταν ο Χογκ νίκησε σε τετ-α-τετ τον Πετρόπουλο και στη συνέχεια εξουδετέρωσε σουτ του Μερεμπασβίλι. Στο 29΄ σε εκτέλεση φάουλ του Μερεμπασβίλι, η μπάλα πέρασε πάνω απ’ την εστία του Χογκ.

Στο Β΄ ημίχρονο ο ΟΦΗ συνέχισε να κινείται επθετικά στην αναζήτηση ενός τέρματος και στο 57΄ σουτ του Μπανούση μπλόκαρε ο Χογκ. Μάλιστα στη συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Ματζουράκη στερήθηκε τις υπηρεσιες των Βαλιού και Τσαμπούρη που τραυματίστηκαν, αλλά αυτό δεν έκανε ευκολότερο το έργο του ΟΦΗ.

Αντίθετα, η Καλονή ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει στο 70΄ με πέναλτι του Χουάνμα σε χέρι του Τριποτσέρη. Οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν τρία λεπτά αργότερα (73΄) με κεφαλιά του Μακρή.

Στο 76΄ σε κεφαλιά του Αντελέγιε η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 81΄οι Κρητικοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του

Τριποτσέρη (ΟΦΗ) με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Χουάνμα που έφευγε στην αντεπίθεση. Στο 85΄ ο ΟΦΗ έχασε μοναδική εμαιρία με τον Αντελέγε ο οποίος σε κενή εστια έστελε την μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Γιάννης Δελφάκης (Αρκαδίας)

Κίτρινες κάρτες: Μερεμπασβίλι, Μπανούσης, Μιλιάζες, / Γιορέντε, Καλτσάς, Χουάνμα

Κόκκινες κάρτες: Τριποτσέρης 81΄ (με 2 κίτρινες)

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λορία, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μπανούσης (72΄ Ροβίθης), Μονιάκης (54΄ Φερνάντεθ), Πετρόπουλος, Λαμπρόπουλος (84΄ Μεϊτέ), Μερεμπασβίλι, Στάθης, Μακρής, Μιλιάζες.

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός (63΄ Μπαρέρα), Αντέτζο, Γιορέντε, Κεϊτά, Καλτσάς, Τσαμπούρης (66΄ Πιπίνης), Στεφάνοβιτς, Καμαρά (46΄ Ναβάρο), Χουάνμα.

Με τρια γκολ σε 10 λεπτά η Κέρκυρα νίκησε άνετα τον Εργοτέλη

Η Κέρκυρα ανέτρεψε το εις βάρος της 1-0 του ημιχρόνου και επικράτησε στην έδρα της 3-1 του ουραγού Εργοτέλη, σε αναμέτρηση για τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα του Ηρακλείου προηγήθηκε στο 38΄ με τον Φίντελεφ, αλλά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς με δύο γκολ του Καϊκούτ (52΄, 67΄) κι ένα του Μαρκόβσκι (63΄) και πήραν τη νίκη και μία βαθμολογική «ανάσα».

Θα περίμενε κανείς ότι οι γηπεδούχοι θα έμπαιναν από την αρχή του ματς δυνατά, προκειμένου να εκμεταλλευτούν την κακή ψυχολογία των Κρητών, οι οποίοι βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και παρατάχθηκαν στην Κέρκυρα με υπηρεσιακό προπονητή τον Γιάννη Ταουσιάνη, μετά την απομάκρυνση του Δερμιτζάκη.

Ήταν ο Εργοτέλης όμως που εμφανίστηκε πιο αποφασισμένος και ήδη στο πρώτο πεντάλεπτο είχε τρεις τελικές προσπάθειες με τον Γιουσούφ (μία απέκρουσε ο Σέτκους και δύο κατέληξαν άουτ). Στο 13΄ οι «Φαίακες» απείλησαν για πρώτη φορά την εστία του Καβουσάκη, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Κόντου, και στο 17΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη μία καλή στιγμή με τον Ρέντζα, όμως ο Σέτκους αρχικά και ο Βενέτης στη συνέχεια απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Μετά το πρώτο 20λεπτο η Κέρκυρα ισορρόπησε το ματς και είχε ένα επικίνδυνο σουτ στο 33΄ με τον Καϊκούτ (απέκρουσε ο Καβουσάκης), αλλά στο 38΄ ο Εργοτέλης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ: ο Γιουσούφ σέντραρε, ο Φίντελεφ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Αργεντινός αμυντικός με σουτ την έστειλε στα δίχτυα.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου έκανε δύο αλλαγές στο ημίχρονο και ο ένας εκ των νεοεισελθόντων, ο Ανδρεόπουλος, είχε συμμετοχή στη γρήγορη ισοφάριση της Κέρκυρας, καθώς από δική του βαθιά μπαλιά ο Κόντος έφυγε μπροστά με καλές προϋποθέσεις και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Καϊκούτ, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει στο 52΄.

Το γκολ αυτό άλλαξε τελείως την ψυχολογία και οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι δύο εκτελέσεις κόρνερ του Χαβίτο και εύστοχες κεφαλιές, του Μαρκόβσκι στο 63΄ και του Καϊκούτ στο 67΄.

Το 3-1 παρέμεινε ως το τέλος, με την Κέρκυρα να παίρνει τρεις πολύτιμους βαθμούς και να απομακρύνεται από τη ζώνη του υποβιβασμού, τη στιγμή που ο Εργοτέλης (που τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χαντί στο 89΄) παραμένει ουραγός και συμπληρώνει δέκα ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής: Θανάσης Γιάχος (Χίου)

Κόκκινη: Χαντί (89΄, 2η κίτρινη)

Κίτρινες: Μαραγκός, Καϊκούτ, Γκόμες – Φίντελεφ, Χαντί, Μπαμ Μπαμ

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σέτκους, Μαραγκός, Βενέτης (46΄ Ζορμπάς), Καϊκούτ, Γκόμες, Καρντόσο (46΄ Ανδρεόπουλος), Μαρκόβσκι, Κόντος (65΄ Ρόχας), Χαβίτο, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Καβουσάκης, Πίτσος, Φίντελεφ, Γκέντσογλου, Τζανακάκης, Κοζορώνης, Καζναφέρης, Γιουσούφ (77΄ Μπουρσέλης), Ρέντζας (63΄ Λεονάρντο), Χαντί, Χαλκιαδάκης (12΄ Μπαμ Μπαμ)

Στη λάσπη και στο Χ κόλλησαν Πανθρακικός και Αστέρας Τρίπολης

Ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Πανθρακικού με τον Αστέρα Τρίπολης στην Κομοτηνή, για τη 15η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με τον Τζάνη και οι Αρκάδες, οι οποίοι παραμένουν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ισοφάρισαν στο 31΄ με τον Γκοϊάν.

Η κάκιστη κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δεν άφηνε πολλά περιθώρια να παιχθεί ποδόσφαιρο, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των δύο ομάδων.

Η λάσπη φάνηκε από τα πρώτα λεπτά ότι θα έχει… πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 5΄ η μπάλα «κόλλησε» μέσα στην περιοχή του Πανθρακικού και έδωσε την ευκαιρία στον Τσοκάνη να σουτάρει, όμως ο Αθανασιάδης απέκρουσε.

Στο 8ο λεπτό οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, με κεφαλιά του Τζάνη μετά από σέντρα του Ντιγκινί από αριστερά. Ο Αστέρας θέλησε να «απαντήσει» άμεσα, όμως το σουτ του Μάσα στο 10΄ εξουδετερώθηκε από τον Αθανασιάδη.

Οι Θρακιώτες προσπάθησαν να απειλήσουν στις αντεπιθέσεις και είχαν μία καλή φάση -ξανά- με τον Τζάνη, ενώ στο 29΄ ο Αθανασιάδης πραγματοποίησε εντυπωσιακή επέμβαση σε σουτ του Λούι. Δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο, όμως, δύο λεπτά αργότερα, όταν ο «κεραυνός» του Γκοϊάν έφερε το ματς «στα ίσια».

Ο Αστέρας πίεσε ως το τέλος του ημιχρόνου για να πάρει το προβάδισμα, αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς στην εκπνοή ο Νίκο Φερνάντες βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ δεν ήταν καλό (δεν βοήθησε και το τερέν) και η μπάλα έφυγε ψηλά.

Οι Αρκάδες έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 57΄, όταν ο Μάσα έφυγε στην αντεπίθεση και από πλάγια θέση έπιασε ένα συρτό διαγώνιο σουτ, το οποίο έστειλε τη μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι.

Ούτε η κεφαλιά του Μπαράλες στο 62΄ βρήκε στόχο και σταδιακά ο Αστέρας έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, οι οποίοι προς το τέλος του ματς έδειχναν να αναζητούν περισσότερο το νικητήριο γκολ. Όμως στο 78΄ ο Ντιγκινί, αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι, δεν έπιασε καλά το σουτ και ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε εύκολα, ενώ στο 83΄ το διαγώνιο σουτ του Μπαϊκαρά στην κίνηση έφυγε «ξυστά» άουτ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 94΄, ο Πανθρακικός «κλότσησε» την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, καθώς μετά από ακτέλεση φάουλ του Μεχία και δύσκολη απόκρουση του Θεοδωρόπουλου στη γωνία, ο Χασομέρης πήγε πρώτος στη μπάλα, αλλά από τη μικρή περιοχή και προ κενής εστίας… κατάφερε να τη στείλει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Κάπως έτσι ο Αστέρας διατήρησε το αήττητο μετά τη διακοπή του Νοεμβρίου (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες) και διατηρείται στην τέταρτη θέση, ενώ η ακριτική ομάδα παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Διαιτητής: Στέφανος Μαντάκης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Μεχία, Πασχαλάκης (στον πάγκο) – Παντελιάδης, Σανκαρέ, Κουρμπέλης, Γκοϊάν

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μάνουελ Ρόκα): Αθανασιάδης, Μεχία, Τζάνης (67΄ Χρήστου), Κάσες (88΄ Χασομέρης), Παπαγεωργίου, Εμπόου, Μπαϊκαρά, Ντιγκινί, Τσουμάνης (81΄ Πέρεθ), Λαδάκης, Ποτουρίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Μουνάφο (71΄ Γιαννιώτας), Τσοκάνης (85΄ Ζησόπουλος), Κουρμπέλης, Μάσα, Φερνάντες (61΄ Μπακασέτας), Μπαράλες