VIDEO | Victorie mare pentru CFR Cluj cu Lazio, în Europa League! Campioana României a întors scorul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 19 septembrie 2019, ora 20:46,
cfr-lazio-1
cfr-lazio-1

UPDATE 21:48 Rennes și Celtic au încheiat la egalitate, scor 1-1. Prin urmare, CFR Cluj ocupă primul loc în grupa E.

UPDATE 21:46 S-a încheiat meciul! CFR Cluj – Lazio 2-1! Campioana României a învins principala favorită din această grupă.

Au înscris: Deac 41′ – penalty, Omrani 75′ / Bastos 25′.

Statistica meciului

UPDATE 21:42 Ocazie mare pentru Lazio! Cataldi a șutat la colțul scurt, dar Arlauskis a respins mingea.

UPDATE 21:40 Ultima înlocuire la CFR Cluj! A intrat Golofca în locul lui Deac.

UPDATE 21:35 Culio revine pe teren pentru CFR Cluj! Mijlocașul argentinian a intrat în locul lui Păun.

UPDATE 21:33 Două schimbări în echipa lui Lazio: au ieșit și Jony și Bastos, au intrat Lulic și Adekanye.

UPDATE 21:29 GOL pentru CFR Cluj! 2-1! A înscris Omrani. Inițial, atacantul francez a șutat în bara transversală, apoi a lovit mingea cu capul.

UPDATE 21:25 Rennes – Celtic este 1-1, după golul înscris de către Christie din penalty.

UPDATE 21:20 Prima înlocuire făcută de către Simone Inzaghi: a ieșit Berisha și a intrat Cataldi.

UPDATE 21:15 Posesia mingii este în continuare dezastruoasă pentru CFR Cluj! Lazio a ajuns la 69%, potrivit statisticii UEFA.

UPDATE 21:10 Omrani a fost din nou aproape de gol! Atacantul francez a ajuns într-o poziție foarte bună, dar a șutat peste poartă.

UPDATE 21:05 Ocazie pentru CFR Cluj! Omrani a driblat un adversar în careu și a șutat milimetric pe lângă bară.

UPDATE 20:57 A început repriza a doua la Cluj-Napoca. Prima schimbare la CFR Cluj: a ieșit Lacina Traore și a intrat Billel Omrani.

UPDATE 20:50 Claudiu Keșeru și Dragoș Grigore sunt titulari în meciul Ludogoreț – ȚSKA Moscova, care va începe la ora 22:00.

UPDATE 20:47 Iată rezultatele înregistrate la pauză în toate meciurile care au început la ora 19:55.

UPDATE 20:45 În celălalt meci din grupa E, Rennes o conduce pe Celtic cu 1-0 la pauză, după reușita lui Niang din minutul 38, din penalty.

UPDATE 20:42 S-a încheiat prima repriză! CFR Cluj – Lazio Roma 1-1 (Deac 41′ – penalty / Bastos 25′)

UPDATE 20:37 GOL pentru CFR Cluj! 1-1! Ciprian Deac a înscris de la 11 metri.

UPDATE 20:35 Penalty pentru CFR Cluj! Djokovici a fost tras în careu, în urma unui corner.

UPDATE 20:26 Ocazie pentru Lazio! Lazzari a sprintat incredibil în banda dreaptă și a rămas singur cu portarul, dar a șutat peste poartă.

UPDATE 20:20 GOL pentru Lazio! 0-1! Bastos a înscris în urma unei faze fixe, din centrarea lui Jony.

UPDATE 20:17 Lazio domină, are o posesie de peste 60% și și-a creat 5 ocazii de gol.

UPDATE 20:05 Ocazie mare pentru Lazio! Milinkovic-Savic a trimis plasat cu capul, din centrul careului, dar Arlauskis a avut o intervenție excelentă.

UPDATE 19:55 A început meciul, care este arbitrat de o brigadă din Polonia.

UPDATE 19:20 În mod surprinzător, Dan Petrescu alege un sistem cu cinci fundași, o premieră pentru acest sezon. Simone Inzaghi a declarat că Omrani este principalul pericol pentru Lazio, iar atacantul francez este doar rezervă. ?

? Echipa de start pentru meciul de astăzi cu Lazio!Hai CFR!#HAICFR #mereuimpreuna #CampioanaNoastra #UEFAEuropaLeague

Publicată de Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA pe Joi, 19 septembrie 2019

UPDATE 19:00 Sunt 15 grade Celsius la Cluj-Napoca, iar oamenii nu s-au înghesuit la meci. Din estimările DigiSport, vor fi aproximativ 10.000 de spectatori. Lazio are o galerie formată din cica 400 de persoane.

UPDATE 18:35 Culio revine după accidentare și este rezervă pentru clujeni. Totodată, Alex Pașcanu are șansa debutului la campioana României.

UPDATE 18:30 Au fost anunțate echipele de start! Sunt destule surprize în echipa CFR-ului. Sunt titulari Lacina Traore, Boli, Peteleu și Cestor.

UPDATE 18:00 Echipa italiană a publicat imagini de la Cluj, de pe stadion și din vestiar.

CFR Cluj începe azi aventura din grupele Europa League. Campioana debutează cu Lazio într-o grupă din care mai fac parte Celtic și Rennes.

Partida începe la ora 19.55 și va fi transmisă de TV Telekom Sport 1, TV Digi Sport 1 și Look Sport.

Lazio a venit la Cluj fără Ciro Immobile, Ștefan Radu și Luis Alberto.

În ziua meciului mă voi decide asupra formulei de start, avem 19 jucători cu noi. Strakosha va juca în poartă, e clar. Cei trei sper că vor juca duminică, în campionat, au făcut miercuri la Roma un antrenament ușor”, a spus antrenorul Simone Inzaghi

Pentru Dan Petrescu, situația este rea, ca de obicei. Tehnicianul român e și mai îngrijorat că Lazio a pierdut în ultima etapă de campionat, 1-2 la SPAL.

„Este greu ca Lazio să piardă două meciuri la rând. Lazio, Celtic, Rennes sunt echipe de Champions League, suntem în grupe, vor fi meciuri importante. Ca să mai ajungă o echipă românescă în grupe, la anul sunt patru tururi preliminare, o să vedeţi cât va mai dura să ajungem noi în grupe” – a declarat Dan Petrescu.

ECHIPELE PROBABILE

CFR Cluj: Arlauskis – Susici, Cestor, A. Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, L. Aurelio – C. Deac, Omrani, Păun

Lazio: Strakosha – Vavro, Acerbi, Bastos – Lazzari, Milinkovic-Savic, Leiva, Berisha, Jony – A. Correa, Caicedo

Arbitri: Daniel Stefanski – Marcin Boniek, Dawid Igor Gollis (Polonia)

Stadion plin

CFR Cluj – Lazio se va juca în faţa unui stadion arhiplin. Cu o seară înaintea partidei mai erau disponibile mai puţin de 2000 de bilete. Italienii au primit 400 de bilete în sectorul rezervat oaspeţilor.